Aronija – bobičasto voće s nevjerojatnim dobrobitima za zdravlje
Manje poznate voćke i grmovi u posljednje vrijeme postaju sve popularniji zbog svog jedinstvenog okusa, ali i zato što imaju vrlo pozitivne učinke na zdravlje. U njih se ubraja i aronija, listopadni grm iz porodice ružovki, a podrijetlom je iz Sjeverne Amerike. Postoje dvije vrste aronije – crna i crvena, a smatra se da je ljubičasta njihov hibrid. One se međusobno najviše razlikuju po boji, a manje po sastavu. Drvo aronije može narasti i do nekoliko metara. Ljudi ga najčešće rezidbom oblikuju u manje drvo, a često je uzgajana kao ukrasna biljka.Plodovi aronije su riznica antioksidanata i njezina konzumacija jača imunitet te djeluju pozitivno na krvnu sliku. Aronija je bogata biološki aktivnim spojevima, sadrži ih preko 300. Neki od tih su antocijanini, proantocijanini, bioflavonoidi, esencijalne aminokiseline, minerali i vitamini. Najčešće se koristi za proizvodnju ukusnog soka, namaza, kolača, umaka, voćnog jogurta ili pak vrsnog vina, a mogu se pronaći i sušeni plodovi.
A kako aronija zapravo utječe na zdravlje?
Bogata antioksidansima
Bobice aronije imaju najveći antioksidativni kapacitet među bobičastim i ostalim voćem istraživanim do sada, čak dvostruko više od plodova borovnice. Stručnjaci potvrđuju da aronija sadrži visoku razinu antocijanina, vrlo snažnog antioksidansa i ima sposobnost vezanja štetnih kovina poput olova i kadmija u jetrima i bubrezima, a posjeduje snažni protuupalni učinak. Budući da aronija obiluje antocijaninima, pridonosi sprečavanju oštećenja deoksiribonukleinske kiseline (DNK), odnosno usporavanju starenja. Aronija sadrži i beta-karoten, koji ima antioksidativnu aktivnost, te vitamin C, koji sudjeluje u stvaranju kolagena te tako pomaže zacjeljivanju rana.
Bogata vlaknima
Sušene bobice aronije pune su vlakana, u 100 grama sadrže čak 16 grama ovog važnog nutrijenta. Biljna vlakna pomažu u održavanju normalne funkcije probavnog trakta, ali utječu i na zdravlje cijelog organizma. Korisna su prevenciji i liječenju kroničnih bolesti.
Lijek protiv prehlada i virusa
Za prevenciju od gripe i prehlade, dovoljno je svakodnevno unositi aroniju u svoj organizam jer sadrži dovoljnu količinu vitamina C. Najzaslužniji za protuvirusni učinak su antocijanini, posebice na virus gripe A. Mnogi se susreću s upalama i infekcijama urinarnog traka, a aronija ima vrlo jako protubakterijsko djelovanje, naročito na bakteriju Escherichiju coli te rodove Staphylococcus i Salmonella. Poznato je da je bobičasto voće izrazito dobro kod ove vrste infekcije, a djelovanje aronije je i do 10 puta jače od ostalih bobičastih plodova.
Dobar izvor željeza
Unosom malo više od 100 grama aronije u organizam, ispunit će se dnevni unos potrebe za željezom. Željezo je vrlo važan mineral za ljudsko tijelo jer jača imunitet, potiče metabolizam na rad i daje energiju. Željezo je također dio mnogih enzima, a enzimi pomažu tijelu razgraditi i probaviti hranu. Također, posreduju u mnogim staničnim aktivnostima u cijelom tijelu.
Sprječava kardiovaskularna oboljenja
Visoke razine kolesterola mogu utjecati na začepljenje arterija i povećati rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Prema istraživanju aronija snižava razinu kolesterola čime sprječava začepljenja žila. Aktivne tvari aronije čuvaju sluznicu želuca od nepoželjnog utjecaja alkohola, sprečavaju stvaranje kancerogenih nitrozamina u organizmu, a također štite debelo crijevo od raka.
Regulira krvni tlak
Plodovi aronije sudjeluju u reguliranju krvnog tlaka te sprečavanju stvaranja plaka na unutrašnjoj stijenci krvnih žila. Redovita prisutnost aronije u prehrani snižava povećanu koncentraciju glukoze te ukupnog i lošeg LDL kolesterola u krvi.
Sjemenke aronije, kao i većine drugih biljaka iz obitelji ruža, sadrže cijanogeni glikozid amigdalin koji tijekom probavljanja oslobađa otrovni cijanovodik. Ali u dosadašnjem istraživanju je utvrđeno da pri uzimanju veće količine aronije ne postoji neželjenog djelovanja, odnosno ne postoji opasnost od trovanja. Osim toga, potvrđeni su mnogi pozitivni učinci aronije koji se postižu dnevnim unosom od 300 ml njezina soka. 100 grama aronije sadrži oko 162 kcal, oko 3 grama bjelančevina i oko čak 20 grama prehrambenih vlakana, a jedan od sastojaka u Rozimelu.
Napomena: Teme koje su obrađene nije napisao stručnjak i cilj im je upoznavanje čitatelja sa sastojcima koji se nalaze u Rozimelu. Djelovanje pojedinih sastojaka nije zagarantirano.
Foto: Pexels