Cejlonski cimet liječi gljivične i bakterijske infekcije
Danas se cimet uglavnom koristi kao začin, no u starim civilizacijama se koristio za mnogo više. Cimet ima vrlo dugu povijest, a svojevremeno je kao prirodni lijek bio dragocjeniji od zlata. Na tržištu je dostupno nekoliko vrsta cimeta, a najčešće se nudi kineski cimet, dok je cejlonski cimet najzdraviji. Cejlonski cimet, latinskog naziva Cinnamomum verum proizvodi se od vrste drveta cimetovca Cinnamomum Zeylanticum Nees čije je prirodno stanište područje Šri Lanke. Zbog svoje ljekovitosti, prednjači pred kineskim cimetom i neizostavan je dio kućne ljekarne. Finog je i slatkog mirisa, pomalo ljutog okusa, ali zato topao i ugodan.
Cejlonski cimet je dobar izvor ugljikohidrata, proteina i dijetetskih vlakana. Sadrži vitamine C, K, B2 ili pirodoksin i B6 riboflavin. Obiluje i važnim mineralima poput mangana, kalcija, željeza, bakra i cinka. Vrlo je bogat antioksidansima i fenolima koji pomažu u borbi protiv infekcija.
Smanjuje razinu šećera u krvi
Istraživanja su potvrdila da cejlonski cimet pomaže sniziti razinu šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 1 i 2. Njegova konzumacija sprječava razinu glukoze, triglicerida i štetnog LDL kolesterola. Mehanizam djelovanja začina nije poznat, međutim smatra se da komponente cimeta mogu povećati osjetljivost na inzulinske receptore, što može povećati sposobnost tijela da uklanja glukozu iz krvotoka i pohranjuje je u tkiva tijela.
Pomaže u prevenciji od Alzheimerove bolesti
Sastojak CEppt koji je prisutan u kori cimeta svojim svojstvima prevenira razvoj Alzheimerove bolesti. Brojna istraživanja dokazalu su vezu između cimeta i njegovog utjecaja na mozak. Već samo njegovo udisanje potiče moždanu aktivnost.
Zaustavlja razvoj multiple skleroze
U nekim istraživanjima je potvrđeno da korištenje cejlonskog cimeta možda pomoći zaustaviti progresiju multiple skleroze, teške bolesti od koje obolijeva sve više mladih ljudi.
Liječi gljivične i bakterijske infekcije
Spoj cinnamaldehyde koji je prisutan u cejlonskom cimetu ima značajnu ulogu u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija. Redovita konzumacija može ublažiti simptome infekcija, spriječiti njihov razvoj i liječi cijeli organizam na prirodan način.
Liječi probavne smetnje
Cimet se široko koristi za liječenje probavnih smetnji poput mučnine, nadimanja, proljeva, gubitka apetita i probavne smetnje. Uz to, eterična ulja cimeta pomažu u probavljanju hrane i potiču želučane sokove što puno pomaže u apsorpciji hranjivih tvari, ali i u mnogim aspektima same probave. Da bi se izbjeglo nadimanje od hrane, može se posuti cimet na obrok, kada je to prikladno.
Kombinacija kalcija i vlakana u cimetu može poboljšati funkcionalnost debelog crijeva. Kalcij i vlakna se vežu na žučne soli te pomažu kod njihovog uklanjanja iz organizma. Uklanjanjem žuči, vlakna pripomažu u sprječavanju oštećenja, čime se smanjuje rizik od raka debelog crijeva.
Poboljšava cirkulaciju
Cimetov aktivni spoj cinnamaldehyde povećava periferni protok krvi, što znači da može biti prikladan za liječenje slabe cirkulacije u rukama i nogama. Također, cimet može biti posebno učinkovit u liječenju pothlađivanju prstiju uzrokovanim izlaganjem hladnom vremenu.
Lijek za rak i artritis
Provedena istraživanja ustanovila su da cimet može pomoći u borbi protiv mnogih oblika raka jer smanjuje rast i širenje stanica raka. Cimet u kombinaciji s medom može biti djelotvoran u borbi s leukemijom jer sprječava nastanak i širenje limfoma. Također, koristi se u liječenju artritisa jer pomaže u smanjenju bolova i sprječava ostale simptome.
Ostala ljekovita svojstva cimeta:
- ublažava upale i infekcije,
- čisti krv i potiče cirkulaciju,
- eliminira loš zadah,
- pomaže kod probavnih smetnji,
- olakšava menstrualne tegobe,
- pospješuje moždane aktivnosti,
- poboljšava pamćenje,
- ublažava bolove i ukočenost mišića i zglobova,
- prevenira bolesti srca,
- liječi gastritis,
- pospješuje sagorijevanje masnih naslaga,
- ublažava upalu grla i simptome gripe.
Od davnih dana cimet se koristio u liječenju mnogih tegoba, a i danas su mu znanstveno potvrđena mnoga ljekovita svojstva koja preporučuju svakodnevno korištenje cimeta u prehrani. Cejlonski cimet je jedan od sastojaka Rozimela.
Napomena: Teme koje su obrađene nije napisao stručnjak i cilj im je upoznavanje čitatelja sa sastojcima koji se nalaze u Rozimelu. Djelovanje pojedinih sastojaka nije zagarantirano.
Foto: Pexels