Koloidno srebro popularna alternativna terapija
Koloidno srebro je popularni alternativni lijek koji je popularnost stekao sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća. To je tekuća suspenzija mikroskopskih čestica srebra i ta suspenzija čestica srebra je dovoljno mala da prođe kroz ljudske membrane i lako se apsorbira u tijelo. S obzirom na njihovu malu veličinu, normalan postupak filtriranja neće ih ukloniti. Veličina čestica srebra u koloidnom srebru može varirati, ali neke su toliko sitne da ih nazivamo nanočesticama. To znači da su veličine manje od 100 nm i nevidljive golim okom.
Prije nego što su razvijeni moderni antibiotici, koloidno srebro koristilo se kao svestrani lijek za razne infekcije i bolesti. Nedavno je opet doživjelo popularnost, a neki tvrde da može zamijeniti antibiotike ili druge medicinske terapije za liječenje bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija. Manji broj ljudi također tvrdi da to može pomoći u liječenju bolesti poput lajmske bolesti, tuberkuloze, pa čak i HIV-a. Oni koji koriste koloidno srebro uzimaju ga kao dodatak prehrani ili ga nanose izravno na kožu.
Koloidno srebro može imati široke antibakterijske i antiseptičke učinke ako se uzima oralno ili stavi na ranu. Nije točno poznato kako koloidno srebro djeluje. Međutim, istraživanja sugeriraju da se veže za bjelančevine na staničnim zidovima bakterija, oštećujući njihove stanične membrane. To omogućava da ioni srebra prolaze u stanice, gdje mogu ometati metaboličke procese bakterije i oštetiti njezin DNK, što dovodi do smrti stanice. Učinci koloidnog srebra variraju ovisno o veličini i obliku čestica srebra, kao i njihovoj koncentraciji u otopini.
Veliki broj malih čestica ima veću površinu od manjeg broja većih čestica. Kao rezultat, otopina koja sadrži više srebrnih nanočestica, koje imaju manju veličinu čestica, može otpustiti više srebrovih iona. Iz srebrnih čestica se oslobađaju ioni srebra kad dođu u dodir s vlagom, poput tjelesnih tekućina. Smatraju se biološki aktivnim dijelom koloidnog srebra koji mu daje ljekovita svojstva. Međutim, važno je napomenuti da proizvodi koloidnog srebra nisu normirani i mogu imati ozbiljne nuspojave. Tržišno dostupne koloidne otopine mogu se uvelike razlikovati u načinu proizvodnje, kao i broju i veličini srebrnih čestica koje sadrže.
Potencijalne zdravstvene koristi koloidnog srebra
Neki tvrde da koloidno srebro može pomoći u liječenju bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija.
Antibakterijsko djelovanje
Prije otkrića antibiotika, koloidno srebro je bilo popularno antibakterijsko liječenje. Studije u epruvetama pokazale su da koloidno srebro može ubiti širok spektar bakterija. To se iskoristilo na njegovu upotrebu u nekim zdravstvenim proizvodima poput krema za rane, obloga za rane i medicinske opreme.
Antivirusno djelovanje
Zagovornici koloidnog srebra također tvrde da on može imati antivirusno djelovanje na ljudsko tijelo. Neka istraživanja su pokazala da različite vrste srebrenih nanočestica mogu pomoći u uništavanju virusnih spojeva.
Antifungalno djelovanje
Za koloidno srebro se također smatra da sposoban za liječenje gljivičnih infekcija. Jedno je istraživanje potvrdilo da može zaustaviti rast nekih sojeva gljivica.
Koloidno srebro – sigurnost i nuspojave
Svakodnevno smo izloženi ekstremno malim količinama srebra. U malim količinama je prisutan u pitkoj vodi, hrani pa čak i zraku koji udišemo. Kao spoj, srebro pronađeno u okolišu je sasvim sigurno. Zdravstveni rizici korištenja koloidnog srebra nisu još uvijek sasvim istraženi pa treba biti iznimno pažljiv. Ako uzmete previše koloidnog srebra, koža i nokti mogu poprimiti plavičastu nijansu, što je rezultat viška srebra pohranjenog u tkivima. To stanje se naziva argirija i može se ublažiti ako se smanji ili potpuno zaustavi unos koloidnog srebra. Argirija se najčešće vidi kod rudara u rudnicima srebra. Iako se općenito misli da znatne količine srebra uzrokuju argiriju, ona u ljudskom tijelu obično ne uzrokuje nikakve ozbiljne dugoročne zdravstvene probleme.
Kao i kod svih dijetetskih dodataka i komplementarnih lijekova, treba se najprije konzultirati svog liječnika prije početka korištenja. Može se koristiti oralno (per os, na usta), nazalno (kroz nos), inhaliranjem (udisanje maglice iz raspršivača) i nanošenjem izvana (na kožu ili sluznicu), a može se pronaći i u Rozimelu.
Napomena: Teme koje su obrađene nije napisao stručnjak i cilj im je upoznavanje čitatelja sa sastojcima koji se nalaze u Rozimelu. Djelovanje pojedinih sastojaka nije zagarantirano.
Foto: Pexels