Pasji trn odličan saveznik za ljepotu
Tajna drevne tibetanske medicine krije se u biljci pasji trn latinskog naziva Hippophae rhamnoides. Drugi nazivi s kojima se možete susresti su vučji trn, sibirski ananas i vukodržica. Dolazi iz porodice Elaeagnaceae ili zlolesinovki, a riječ je o zimzelenom grmu koji raste do visine od šest metara. Iako se biljka uzgaja svugdje po svijetu, najčešće u Kini pa Njemačkoj i Francuskoj, kod nas se samonikli grmovi mogu pronaći tek u nekim dijelovima, na obalama Drave i Dunava.
Pasji trn je lijepi grm uskih, srebrnastih listova i sitnih narančastih bobica koje rastu u velikom broju i gusto pokrivaju tanke grančice. Grm ili malo stabalce pasjeg trna cvate u rano proljeće, prije listanja, žutim cvjetićima, a na jesen, nakon opadanja lišća, bobice dugo u zimu ostaju na granama, što ovaj grm čini vrlo dekorativnim. Ima vrlo jak i razgranat korijen, pa učvršćuje tlo.
Mnoge dokaze o ljekovitoj i prehrambenoj upotrebi pasjeg trna može se pronaći u tibetanskim medicinskim knjigama. Mongolski osvajač Genghis Khan hranio je svoju vojsku bobicama pasjeg trna za povećanje izdržljivosti i snage. Primjena ulja bobica pasjeg trna u tradicionalnoj medicini prakticira se više od tisuću godina. Kineska ga je vojska koristila 1950. za pomoć vojnicima koji su imali visinsku bolest.
Kemijski sastav pasjeg trna
Pasji trn sadrži preko 190 nutrijenata i fitonutrijenata neophodnih za normalnu funkciju tijela. Bogat je flavonoidima – fitonutrijentima za koje se smatra da smanjuju širenje raka, utječu na smanjenje bolova i upala te pomažu u postizanju normalne tjelesne težine. Sadrži provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B6, C, D, E i K1, a bogat je i folnom kiselinom koja je vrlo važna za obnavljanje DNK.
Sadrži uljne enzime superoksidne dismutaze koji pomaže u borbi protiv oksidativnog stresa. Također, u sastavu pasjeg trna može se pronaći dvadesetak mineralnih elemenata uključujući bakar, željezo, mangan i selen. Ima vrlo veliki postotak rijetke omega 7 masne kiseline. Ulje pasjeg trna jedino je poznato biljno ulje koje sadrži omega 3, 6, 7 i 9 zajedno, a sve ga to čini jednim od najljekovitijih bobica svijeta.
Pasji trn kao adaptogen pomaže kod mentalnog i fizičkog stresa. Sinergija bioaktivnih sastojaka čini ga odličnim saveznikom u održavanju ljepote i pomlađivanju organizma. Ulje pasjeg trna ubrzava regeneraciju stanica čime utječe na smanjenje bora i usporava starenje kože. Pasji trn djelotvoran je i kod čitavog niza kožnih problema, uključujući dermatitis, psorijazu, akne, rane, opekline, ekceme i strije.
Pasji trn se tradicionalno koristi kod astme, kroničnog kašlja, ostalih problema s dišnim putevima. Jača obrambene snage organizma i spjećava infekcije. Ulje pasjeg trna dramatično smanjuje razinu štetnog kolesterola i C-reaktivnog proteina, za kojeg je poznato da oštećuje stanice i povezan je s nekim bolestima, poput srčanih oboljenja. Djelotvoran je kod probavnih smetnji i čira na želucu.
Ovo ulje stvara zaštitni ljekoviti omotač oko želuca i probavnog trakta i time smanjuje štetne efekte patogenih mikroorganizama, kao što su Escherichia Coli i Helikobakter Pylori. Impresivna su i svojstva pasjeg trna kad je riječ o raku. Znanstvenici su otkrili da je pasji trn sprječava rast tumorskih stanica i pojavu limfatične leukemije.
Pasji trn efektivan je i kod očuvanja kognitivnih sposobnosti, te kod liječenja degenerativnih neuroloških bolesti koje uključuju pogoršanje motoričkih sposobnosti. Pasji trn potpomaže i mršavljenju. Rijetka omega 7 masna kiselina u sastavu biljke signalizira tijelu da prestane pohranJivati masti. Njegovo ulje djeluje i kao prirodna zaštita protiv sunca.
Ljekovito djelovanje pasjeg trna:
- pomlađuje organizam,
- štiti od stresa,
- pomaže kod želučanih bolesti,
- poboljšava kognitivne sposobnosti,
- potpomaže mršavljenju,
- jača imunitet,
- štiti od sunca,
- pomaže kod dermatitisa, akni i psorijaze,
- njeguje kožu i kosu,
- ima antitumorsko djelovanje,
- regenerira i pomlađuje kožu,
- pomaže kod astme i bolesti dišnih puteva.
S više od 200 svojstava, pasji trn je dragocjen kao dodatak proizvodima za zdravlje i ljepotu, a može se pronaći i među sastojcima Rozimela.
Napomena: Teme koje su obrađene nije napisao stručnjak i cilj im je upoznavanje čitatelja sa sastojcima koji se nalaze u Rozimelu. Djelovanje pojedinih sastojaka nije zagarantirano.
Foto: Pexels